X
GO

CSR LEGISLATIVE CANDIDATE ENDORSEMENTS | 2020 GENERAL ELECTION

Posted 3 years 224 days ago ago by Jamee Villa   

 

Senate Candidates

SD 01   Brian Dahle (R-Bieber)

SD 03   Bill Dodd (D-Napa)

SD 05   Susan Eggman (D-Stockton)*

SD 09   Nancy Skinner (D-Berkeley)

SD 11   Scott Wiener (D-San Francisco)

SD 13   Josh Becker (D-Menlo Park)*

SD 15   Dave Cortese (D-San Jose)*

SD 17   John Laird (D-Santa Cruz)*

SD 19   Monique Limón (D-Santa Barbara)*

SD 21   Scott Wilk (R-Santa Clarita)

SD 23   Abigail Medina (D-San Bernardino)*

SD 25  Anthony Portantino (D-La Cañada Flintridge)

SD 27   Henry Stern (D-Canoga Park)

SD 29   Josh Newman (D-Fullerton)**

SD 31   Richard Roth (D-Riverside)

SD 33   Lena Gonzalez (D-Long Beach)

SD 35   Steven Bradford (D-Gardena)

SD 37   Dave Min (DAnaheim)**

SD 39   Toni Atkins (D-San Diego)

 

Assembly Candidates

AD 02   Jim Wood (D-Healdsburg)

AD 03   Jim Gallagher (R-Yuba City)

AD 04   Cecilia Aguiar-Curry (D-Napa)

AD 05   Frank Bigelow (R-O’Neals)

AD 06   Kevin Kiley (R-Rocklin)

AD 07   Kevin McCarty (D-Sacramento)

AD 08   Ken Cooley (D-Rancho Cordova)

AD 09   Jim Cooper (D-Elk Grove)

AD 10   Marc Levine (D-San Rafael)

AD 11   Jim Frazier (D-Oakley)

AD 12   Heath Flora (R-Modesto)

AD 14   Tim Grayson (D-Concord)

AD 15   Buffy Wicks (D-Oakland)

AD 16   Rebecca Bauer-Kahan (D-Orinda)

AD 17   David Chiu (D-San Francisco)

AD 18   Rob Bonta (D-Alameda)

AD 19   Phil Ting (D-San Francisco)

AD 20   Bill Quirk (D-Hayward)

AD 21   Adam Gray (D-Merced)

AD 22   Kevin Mullin (D-South San Francisco)

AD 23   Jim Patterson (R-Fresno)

AD 24   Marc Berman (D-Menlo Park)

AD 25   Alex Lee (D-South Bay)*

AD 26   Devon Mathis (R-Visalia)

AD 27   Ash Kalra (D-San Jose)

AD 28   Evan Low (D-Campbell)

AD 29   Mark Stone (D-Scotts Valley)

AD 30   Robert Rivas (D-Hollister)

AD 31   Joaquin Arambula (D-Fresno)

AD 32   Rudy Salas Jr. (D-Bakersfield)

AD 33   Thurston Smith (R-Hesperia)*

AD 34   Vince Fong (R-Bakersfield)

AD 35   Jordan Cunningham (R-San Luis Obispo)

AD 35   Dawn Addis (D-San Luis Obispo)**

              Note: Duel endorsement

AD 36   Tom Lackey (R-Palmdale)

AD 39   Luz Rivas (D-Arleta)

AD 40   James Ramos (D-Highland)

AD 41   Chris Holden (D-Pasadena)

AD 42   Chad Mayes (I-Yucca Valley)

AD 43   Laura Friedman (D-Glendale)

AD 44   Jacqui Irwin (D-Thousand Oaks)

AD 45   Jesse Gabriel (D-Encino)

AD 46   Adrin Nazarian (D-Sherman Oaks)

AD 47   Eloise Gómez Reyes (D-San Bernardino)

AD 48   Blanca Rubio (D-West Covina)

AD 49   Ed Chau (D-Arcadia)

AD 50   Richard Bloom (D-Santa Monica)

AD 51   Wendy Carrillo (D-Los Angeles)

AD 52   Freddie Rodriguez (D-Pomona)

AD 53   Miguel Santiago (D-Los Angeles)

AD 54   Sydney Kamlager-Dove (D-Los Angeles)

AD 55   Phillip Chen (R-Diamond Bar)

AD 56   Eduardo Garcia (D-Coachella)

AD 57   Lisa Calderon (D-Los Angeles)*

AD 58   Cristina Garcia (D-Bell Gardens)

AD 59   Reggie Jones-Sawyer (D-Los Angeles)

AD 60   Sabrina Cervantes (D-Corona)

AD 61   Jose Medina (D-Riverside)

AD 62   Autumn Burke (D-Inglewood)

AD 63   Anthony Rendon (D-Lakewood)

AD 64   Mike Gipson (D-Carson)

AD 65   Sharon Quirk-Silva (D-Fullerton)

AD 66   Al Muratsuchi (D-Manhattan Beach)

AD 68   Melissa Fox (D-Irvine)**

AD 69   Tom Daly (D-Anaheim)

AD 70   Patrick O’Donnell (D-Long Beach)

AD 74   Cottie Petrie-Norris (D-Laguna Beach)

AD 75   Marie Waldron (R-Escondido)

AD 76   Tasha Boerner-Horvath (D-Encinitas)

AD 77   Brian Maienschein (D-San Diego)

AD 78   Chris Ward (D-San Diego)*

AD 79   Shirley Weber (D-San Diego)

AD 80   Lorena Gonzalez (D-San Diego)